Bachovy esence: Přírodní terapie pro nalezení vnitřní rovnováhy

25.11.2020

Bachovy květové esence jsou jednoduchým a přírodním systémem, který pomáhá nastolit u člověka vnitřní rovnováhu. Jemně a bez vedlejších účinků.


Poprvé jsem se s Bachovými esencemi setkala v roce 2014, kdy mi je namíchala jedna osvícená lékařka zabývající se celostní medicínou. Já k ní tehdy začala chodit kvůli zdravotním obtížím, protože klasická západní medicína mi nevyhovovala. Věděla jsem, že prášky z dlouhodobého hlediska nic neřeší a že se chci vydat co nejpřirozenější cestou. Paní doktorka hned prokoukla, že za tím vším stojí mé psychické rozpoložení a nabídla mi mimo jiné i Bachovy esence.

V podstatě to probíhalo jako u psychologa, kterého jsem v té době taky několikrát navštívila. Vyprávěla jsem, co mě aktuálně trápí a ona se doptávala, aby mohla vybrat ty správné esence pro daný stav. Takto jsem k ní několik měsíců docházela, dokud jsem se opět necítila v rovnováze a v plném zdraví.

Onemocnění je v podstatě důsledek konfliktu mezi duší a myslí, který nelze odstranit jinak, než duchovními snahami.

Dr. Edward Bach, kniha Uzdrav se! (1932)

Na "Bachovky" jsem potom tak trochu zapomněla, protože jsem se cítila dobře. Znovu se mi ale připomněly v roce 2018, kdy jsem prožívala velmi náročné období a na chvíli jsem začala uvažovat, že si půjdu nechat předepsat antidepresiva. Naštěstí to byla jen myšlenka v krizové situaci a při uvědomění si možných vedlejších účinků farmak jsem věděla, že tohle cesta nebude. V té době se Bachovým esencím začala věnovat manželka mého kolegy, který mě pobídnul, abych jí zavolala a nechala si lahvičku namíchat. A to byla doslova moje záchrana. Během pár dní jsem se začala ze svého stavu vzpamatovávat a pociťovat úlevu. 

Od té doby už na Bachovy esence nedám dopustit a jsem vděčná, že se o této čistě přírodní terapii mluví čím dál častěji. Nejlepším ukazatelem, že esence fungují a pomáhají, jsou sami uživatelé. Ti si zlepšení všimnou většinou již během pár dní od začátku užívání nebo až zpětně po několika týdnech, kdy zjistí, že už je netrápí problémy, kvůli kterým si kapičky nechali namíchat a vše jde najednou o něco snadněji.

Co jsou Bachovy esence a s čím mohou pomoci?

Bachovy esence jsou filozofií anglického lékaře Dr. Edwarda Bacha (1886-1936), který objevil 38 květů působících na emocionální a mentální stavy. Každý nezpracovaný problém (starosti, strachy, obavy,..) blokuje životní energii a oslabuje schopnost člověka postavit se vůči nepřízni vnějších vlivů. Bachovy květové esence působí na emoční úrovni a pomáhají uvést životní energii opět do rovnováhy.

Když prožíváme těžké životní období nebo nevysvětlitelné stavy únavy a vyčerpání, mohou se v nás rozvinout tzv. negativní emocionální stavy. Právě během těchto náročných obdobích nám mohou Bachovy esence pomoci nastolit vnitřní harmonii a předejít tak případným projevům na fyzické úrovni. 

Mohou nám pomoci např. při těchto stavech:

 • různé strachy, noční můry, panika
 • netrpělivost, neklid
 • smutek, osamělost, nejistota, sklíčenost
 • lhostejnost
 • fyzické či psychické vyčerpání
 • traumatické zkušenosti
 • chronické nemoci
 • během životních změn (těhotenství a porod, menopauza, rozchod, rozvod..)
 • během vypjatých událostí (zkoušky, prezentace, projevy,...)
 • a mnoha dalších

Esence "negativní emoce" nepotlačují ani nevytěsňují, ale přeměňují je na "pozitivní postoje" a tím podporují náš vnitřní potenciál a obranné síly člověka pro sebeuzdravení.

Jednotlivé esence pochází z divoce rostoucích květů nebo květů stromů a keřů. Jedinou výjimkou je esence připravena z přírodního pramene s léčivými účinky. Esence je vhodné namíchat na míru pro konkrétního člověka dle jeho aktuálního emočního stavu.

Výhody Bachových esencí:

 • čistě přírodní
 • bez vedlejších účinků
 • nenávykové
 • vhodné pro děti i těhotné ženy
 • lze je kombinovat s jakoukoliv další terapií

Autor: Zuzana Šimečková 

Zdroj: kniha Uzdrav se! (Edward Bach, 1932), Bachova Terapie